در حالی رسانه‌های غربی قبل از برگزاری انتخابات در ایران، خود را آماده ایجاد یک جنگ رسانه‌ای کرده‌اند که بررسی سطح مشارکت مردم در طول ادوار مختلف انتخاباتی پس از پیروزی انقلاب تا کنون بیش از برخی داعیه داران دموکراسی در دنیا بوده است. در انتخابات پارلمانی کشور فرانسه که از او به عنوان مهد دموکراسی یاد می‌شود در سال 2017، کمتر از 50 درصد واجدین شرایط رای دادن، در این انتخابات شرکت کرده‌اند. این درحالیست که در تاریخ جمهوری اسلامی همواره درصد مشارکت مردم در انتخابات بالای پنجاه درصد بوده است.

از طرفی دیگر اگر نگاهی به ادوارانتخابات‌ ریاست جمهوری برگزار شده در نیم قرن اخیرآمریکا بیندازیم هیچگاه درصد مشارکت در انتخابات بالاتر از 60 درصد نرفته است این بدین معناست که 40 درصد از مردم این کشور هیچگاه در انتخابات شرکت نمی‌کنند آن هم در کشوری که خود داعیه دار دموکراسی است این در صورتی است که آخرین باری که 60 درصد مردم در این انتخابات شرکت کردند حدود 52 سال پیش یعنی در سال 1968 بود و پس از این تاریخ هیچگاه درصد شرکت در انتخابات حتی به 60 درصد هم نرسید! این بحث تنها مربوط به بحث انتخابات ریاست جمهوری است معمولا درصد بیشتری از مردم درآن شرکت می‌کنند اما در بحث انتخابات کنگره این آمار به کمتر از 40 درصد نیز می‌رسد!

این درحالیست که درصد شرکت کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری در ایران در سه دوره اخیر بیش از 70 درصد بوده است و در دوره گذشته انتخابات مجلس نیز بیش از 60 درصد واجدین شرایط در انتخابات حضور پیدا کردند.

در هر صورت حتی اگر شرکت کنندگان در انتخابات مجلس ایران به کمتر از پنجاه درصد نیز برسد دموکراسی در جمهوری اسلامی را با چالش مواجه نخواهد کرد، چرا که بنابرعرف موجود در جهان، در بحث مشارکت در انتخابات حتی حضور سی درصدی مردم نیز می‌تواند مشروعیت بخش باشد. از طرفی از یاد نبریم که این درصد ازمشارکت از مردمی در چهل سال بعد از انقلاب در صورتی رقم خورده است که جمهوری اسلامی همواره با دسیسه‌های ابرقدرت‌هایی نظیر ایالات متحده مواجه بوده است که همواره تلاش کرده‌اند تا مردم را نسبت به شرکت در انتخابات دلسرد کنند که تکنیک‌های بکار گرفته شده توسط ایشان در هر دوره متفاوت بوده‌ است. مطرح کردن بحث تقلب، فشار اقتصادی، انتصابات نه انتخابات و... اما جالب است که بدانیم اکثر کسانی که در انتخابات آمریکا شرکت نمی کنند، نه به علت فقر یا بی اطلاعی، بلکه به این دلیل شرکت نمی‌کنند که معتقدند شرکت در انتخابات تاثیری در سرنوشتشان ندارد.

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید