برخلاف بسیاری از فمینیست‌ها که سعی در القای انزواطلبی زنان مسلمان دارند، در اسلام و تعالیم اسلامی به نقش زن در فعالیت‌های مختلفی، اعم از سیاسی، اجتماعی و... در جامعه اهمیت داده شده است، به‌طوری‌که زنان مسلمان ایرانی نیز با الهام گرفتن از بزرگ بانوان اسلام حضرت زهرا و حضرت زینب (سلام‌الله علیهما) و با شجاعت و شهامت وصف‌ناشدنی، درصحنه‌های مختلف حتی در میدان‌های رزم حضور یافتند. به‌طورکلی زنان توانستند همدوش مردان وظیفه و نقش خود را ایفا کرده و در جامعه حضور پیدا کنند. در هشت سال دفاع مقدس اوج این حرکت و فعالیت عظیم زنان جامعه را می‌توان دید، مانند: فعالیت‌های پشتیبانی و تدارکاتی، فعالیت‌های امدادی و درمانی، فعالیت‌های مربوط به شهدا و رسیدگی به خانواده رزمندگان، فعالیت‌های فرهنگی تربیتی. با این اوصاف؛ امام خمینی (ره) درباره نقش زنان در جنگ تحمیلی فرمودند: «این‌جانب در طول این جنگ، صحنه‌هایی از مادران، خواهران و همسران عزیز ازدست‌داده، دیده‌ام که گمان ندارم در غیر این انقلاب نظیری داشته باشد. این عظمت اسلام است که در چهره زنان انقلابی ما آشکارشده است و امروزه بحمدالله آشکار است».(صحیفه نور، ج 9، ص 242)

آیا تاکنون آماری از تعداد شهدای زن در طول انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی دیده‌اید؟

  • " آمار كل شهداي زن در طول انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي 4770 نفر بوده كه 2253 نفر آن‎ها مجرد و 2417 نفر آن‎ها متأهل بوده‎اند از اين تعداد 102 شهيد در زمان رژيم شاه، 121 نفر توسط ضدانقلاب، اشرار و منافقين،‌4363 نفر در جنگ تحميلي، 165 نفر در خارج از كشور و 19 نفر ديگر در ساير موارد به شهادت رسيده‎اند.
  • تعداد شهداي زن شاغل دولتي 204 نفر، مشاغل غیردولتی 129 نفر،‌ دانش آموزان 871 نفر، دانشجو 12 نفر، خانه‌دار 2667 نفر و اعلام‌نشده 879 نفر بوده‎اند.
  • تعداد شهداي زن بر اساس وضعيت سكونت 4048 شهيد شهري، 722 شهيد روستايي بوده‎اند كه از اين تعداد حدود یک‌سوم (1570 نفر) از زنان دلير خوزستان بوده‎اند." [1]

زنان ایرانی در دوران انقلاب اسلامی ثابت کردند که در همه حال حتی در بحبوحه جنگ پشتیبان کشور و مردم ایران هستند و از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کنند.و اسلام هیچ‌گونه مخالفتی با حضور زنان در جامعه ندارد.

سؤال ما از باستان گریان این است آیا می‌توانید یک زن را که در جامعه آن زمان ایفای نقش کرده را به ما معرفی کنند تا بشناسیم؟؟؟؟

منبع:

[1] yon.ir/eriWd

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید