بنزین

بعد از اتفاقات شکل گرفته در عراق و تلاش کشورهای عربی و برخی کشورهای غربی و رسانه هایشان در جهت تبدیل کردن اعتراضات معیشتی مردم به اعتراضات ضد ایرانی و به فاصله ی کوتاهی از آن، اجرای سناریوی مشابه در لبنان و این موضوع که در عراق و چه در لبنان نوک پیکان اتهامات، جمهوری اسلامی و هم پیمانانش، یعنی حشد الشعبی در عراق و حزب الله در لبنان را نشانه گرفته بود ، حامل پیامی آشکار برای مقامات جمهوری اسلامی در جهت اجرای فاز جدید برخورد با ایران بود ، اما این سطح هشدار زمانی افزایش یافت که رجب طیب اردوغان در یک سخنرانی به احتمال تسری پیدا کردن این درگیری ها به داخل ایران هشدار داد ، اما چندی قبل از شروع درگیری ها در ایران، مقامات حشد الشعبی مقامات تهران را در جریان آموزش عده ای خاص توسط عناصر خارجی در عراق، برای انجام اقداماتی در ایران، مشابه اقدامات به وقوع پیوسته در عراق قرار دادند.
با توجه به شرایط گفته شده هر گونه تصمیم گیری در تهران باید با احتیاط لازم انجام می گرفت. چرا که تهران در وضعیت قرمزی قرار داشت که می توانست حلقه ی تکمیل کننده دومینوی عراق و لبنان باشد ، اما شاهد آن بودیم که دولت علی رغم این شرایط حساس با یک شوک آفرینی معنا دار  و افزایش 300 درصدی قیمت بنزین ، سناریوی شوک بنزینی را برای تکمیل این دومینوی سه گانه در ایران رقم زد. ساده انگاره به نظر میرسد که دولت و کارشناسان آن قادر به پیش بینی واکنش ها و تبعات شوک بنزینی نبودند. اما یکبار دیگر هزینه بی تدبیری برخی مسئولین از جیب مردم پرداخت شد چرا که با وقوع درگیری ها و در نتیجه کاهش ارزش پول ملی ناشی از نا امنی ها و در معرض خطر قرار گرفتن ثبات سیاسی و گرانی های ناشی از افزایش قیمت بنزین و کاهش ارزش پول ملی ، معیشت آسیب دیده مردم را یکبار دیگر هدف قرار گرفت. 
جالب آنجاست که کارشناسان اجاره ای دولت در شرایطی، عدم تاثیرگذاری افزایش قیمت یک حامل انرژی بر قیمت اجناس را مطرح می کنند که برخی مقامات دولتی از افزایش قیمت ها در بازار سخن می گویند، دروغ هایی که دیگر مردم ایران به شنیدنش عادت کرده اند ، از  کاندیدای ریاست جمهوری که قبل از پیروزی در انتخابات در 6 سال پیش، از تحول صد روز سخن گفت تا مصاحبه وزیر نفتش قبل از افزایش قیمت بنزین و اکنون صحبت کارشناسانی که از عدم تاثیر قیمت یک حامل انرژی بر اجناس و تورم سخن می گویند.
 رئیس جمهوری چون ترامپ در راستای تحقق اهداف نامیمون خود با صداقت و با صدای بلند اعلام می کند که در جهت نیل به منافع ایالات متحده قصد دوشیدن اعراب را دارد. لذا مقام معظم رهبری ترامپ را به عنوان شخصی خطاب می کنند که نیات پلید خود و از جمله دشمنی خود با جمهوری اسلامی را بر خلاف دولت مردان گذشته آمریکایی پنهان نمی کند و بی پرده به بیان آن میپردازد.

اما باید گفت دولتمردانی که گوی سبقت را در دروغگویی و عدم صداقت از ترامپ ربودند نمی توانند در دل مردم جایی داشته باشند.

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید