تفاوت حضرت آقا و حضرت والا

تفاوت حضرت آقا و حضرت والا
تفاوت حضرت آقا و حضرت والا
تفاوت حضرت آقا و حضرت والا

شبهه

ای کسانی كه انقلاب کردین، لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید.

 

1- تفاوت "حضرت والا" و "حضرت آقا" را توضیح دهید!

 

2- دو کلمه "مقام عظمای ولایت" و "شاهنشاه آریا مهر" را تعریف کنید!

 

3- معنی عبارت‌های " جانم فدای رهبر" و " جان نثار" را به طور خلاصه شرح دهید!

 

4-دو کلمهء "بيت" و "کاخ" چه تفاوت‌هايی دارند؟! 

 

5- تفاوت دو گروه "عاشق ولايت" و "فدوی" را در چند سطر توضيح دهيد! 

 

6- "بنياد پهلوی" و "بنياد علوی" چه تفاوتی دارند؟

 

 7- جمله "‌سلطنت عطيه‌ای است الهی‌" چه رابطه ای با عبارت "مقام عظمای ولايت جانشين امام زمان" دارد ؟ 

 

8- تفاوت "رای ملوکانه " با "حکم حکومتی" کدام است؟ 

 

9-فرق "شاهرود" با "امامرود" را بيان کنيد. 

 

10- "بندر امام" با "بندر شاه" چه تفاوتی دارد؟

 

پاسخ

 

تفاوتهای نظام مبتنی بر ولایت فقیه و نظام شاهنشاهی، در دو سطح مبانی نظری و تفاوتهای رفتاری قابل توضیح است.

 

از نظر تئوری، شیعیان معتقدند کسی حق حکومت بر دیگری ندارد، جز آنکه از نظر شرع مجاز باشد. بنابراین حکومت مختص پیامبران و پس از آنها امامان و پس از آنها فقیه جامع الشرایط است.

 

برای پرهیز از طولانی شدن مطلب تنها به بیان روایتی اکتفا میشود ولی مخاطبان برای مطالعه بیشتر میتوانند به کتاب «چهل حدیث در اثبات #ولایت_فقیه نوشته #قربانی_مقدم» مراجعه کنند.

 

شخصی به امام صادق میگوید: شما که حاکمان بنی عباس و دادگاههای آنها را طاغوت میشمارید، پس شیعیان در مشکلاتی که برایشان پیدا میشود، چه کنند؟

امام صادق فرمودند: به کسی از خودتان (شیعه) مراجعه کنید که علوم و احادیث ما و حلال و حرام الهی را میداند. پس وقتی او حکمی کرد، باید پذیرا باشید چراکه من او را #حاکم_برشما قرار دادم.

 پس اگر کسی حکم او را که بر اساس آموزه های اهل بیت صادر کرده قبول نکند، حکم خدا را سبک شمرده و حرف ما را رد کرده است. (وسائل، ج۱۸، ص۹۹)

 

اما در حوزه تفاوت رفتاری نیز به جمله ای از مخالف لندن نشین جمهوری اسلامی و کارشناس بی بی سی در وصف مقام معظم رهبری اکتفا میشود که گفت: 

 

«من آیت‌الله خامنه‌ای را خوب می‌شناسم و به عنوان منتقد ایشان اقرار می‌کنم که در تمام کارنامه‌ اقتصادی خود و اقوامش، نقطه سیاه که هیچ، حتی یک نقطه خاکستری هم نمی‌توان یافت.»

 

این درحالیست که برای کسانی که کمترین مطالعات در احوال قبل از انقلاب دارند، به انواع فساد در دربار شاه و فرزندانش آگاهی کامل دارند، برخی از این موارد در کتاب «خاطرات ارتشبد فردوست»، همبازی و دوست صمیمی و قدیمی شاه بیان شده است. 

 

به نظر میرسد این دو نکته برای تمام تفاوتها کافی باشد و بدانیم که اظهار ارادت به شاه یا امام خامنه ای هرچند با الفاظ مشابه صورت گیرد، اما در حقیقت بسیار متفاوت است، زیرا یکی شایسته #عشق ورزیدن است و دیگری نه تنها از نظر شرعی شایستگی حکومت ندارد، بلکه در عمل نیز فساد زیادی داشته است.

 

نکته:

مطالب فوق به هیچ عنوان به معنای نبود نقص در نظام نیست، اما به برکت الهی بودن حکومت ولایت فقیه و سلامت رفتاری شخص ولی فقیه، مردم تاکنون کاستی ها را تحمل کرده اند که باید مسئولان این مسئله را درک کنند و صبر مردم را (نه سوءاستفاده، بلکه) با تلاش بیشر قدردانی کنند.

 

 

منبع:

www.yon.ir/bbnM3

تولیدی: 
بازنشر

افزودن دیدگاه جدید