حقیقت واقعه طبس

 

 شایعات

حقیقت واقعه طبس

شبهه 

 واقعه طبس به روایت اسناد ویکی لیکس 

باند فرودگاه واقع در صحرای طبس برای چندین سال مورد بهره برداری ارتش آمریکا قرار داشت که از طریق آن کمک های لجستیکی خود را به مجاهدین افغان می رساند که در حال نبرد با ارتش شوروی بودند. روس ها بارها و بارها به شاه اعتراض کردند که چرا باند صحرای طبس را در اختیار آمریکایی ها قرار داده است و حتا چندین بار نیز تلاش کردند که هواپیماهای میگ  بیست و پنج خود را برای نابودی تدارکات ارتش آمریکا به سوی این پایگاه بفرستند اما با وجود هواپیمای استراتژیک و فوق مدرن آن زمان یعنی اف چهارده  در نیروی هوایی ایران روس ها نتوانستند هیچ حمله هوایی علیه باند طبس انجام دهند.  

هواپیمای اف چهارده  که در زمان خودش به مدد رادار قوی و موشک های فونیکس یک هواپیمای فوق پیشرفته در دنیا به شمار می آمد تنها در اختیار نیروی دریایی آمریکا و نیروی هوایی ایران قرار داشت و اصولا فلسفه ورود این هواپیما به نیروی هوایی ایران تجاوز میگ های بیست و پنج  روسی به مرزهای شمالی ایران بود و در آن روزگار میگ بیست و پنج  با سرعت سرسام آور خود (سه هزارو پانصد  کیلومتر در ساعت) و سقف پروازی بسیار بالا از دسترس هر نوع جنگنده ای خارج بود اما با ظهور هواپیمای اف چهارده  میگ بیست و پنج  نیز آسیب پذیر شد و از زمانی که این هواپیما به نیروی هوایی ایران پیوست هواپیماهای روسی نیز شهامت عبور از نقطه صفر مرزی را از دست دادند. 

در سال های نخست پس از انقلاب به خاطر نبود حکومت مرکزی قوی و منسجم در ایران راه برای هواپیماهای روسی دوباره باز شد و کار به جایی رسید که میگ های روسی حتا تا نزدیکی مشهد هم گشت زنی می کردند. این کار ادامه داشت تا اینکه آمریکایی ها تصمیم گرفتند که این بار از باند صحرای طبس برای انجام عملیات پنجه عقاب استفاده کنند. روسها که تحرکات آمریکایی ها رااز مدت ها پیش در اقیانوس هند و خلیج فارس زیر نظر داشتند متوجه ورود هواپیماها و بالگردهای آنها به درون خاک ایران شده بودند و در یک فرصت مناسب و درست در جایی که سالها انتظار آن را می کشیدند ضربه خود را به ناوگان هوایی آمریکا وارد کردند و درنیمه شب پنجم اردیبهشت  پنجاه و نه  باند طبس را بمباران کردند که در همان بمباران اولیه دو بالگرد و یک هواپیمای آمریکایی نابود شد و اینگونه بود که ادامه عملیات لغو شد. 

جالب است که روز بعد یعنی ششم اردیبهشت نیز هواپیماهای روسی دوباره وارد منطقه طبس شده و این بار در روشنایی روز دست به بمباران گسترده منطقه زدند و هر آنچه که از شب قبل سالم بجا مانده بود را نابود کردند و جالبتر اینکه سران انقلاب نوپای ایران نیز این بمباران دومی را به نیروی هوایی ایران نسبت دادند که به دستور بنی صدر منطقه را بمباران کرده و در جریان آن شماری از پرسنل سپاه یزد از جمله آقای منتظر القائم فرمانده سپاه یزد که تازه متوجه موضوع شده و به منطقه وارد شده بودند کشته شدند (به شهادت رسیدند). خانواده (شهید) منتظر القائم که پس از 38  سال هنوز هم بنی صدر را لعن و نفرین میکنند!   

اما چرا همه طرفین درگیر در این عملیات این همه سال سکوت کردند و هیچگاه حاضر به افشای واقعیت نشدند؟  

۱- جیمی کارتر رییس جمهور وقت آمریکا که انجام عملیات پنجه عقاب با دستور و نظارت مستقیم او اجرا شد پس از شکست عملیات سریعا در یک نطق تلویزیونی گناه را به گردن طوفان شن انداخت و با اینکه دقیقا می دانست که کار روس هاست اما برای فرار از اذهان عمومی آمریکا که ممکن بود در آن دوران جنگ سرد آمریکا را به سمت رویارویی مستقیم نظامی با ابرقدرت شرق سوق دهد از گفتن واقعیت به مردمش خودداری کرد.  

۲- روسها نیز طبق عادت همیشگی شان پنهان کاری کردند و هیچگاه نقش خود را در این ماجرا فاش نکردند چون نمی خواستند که آشکارا بهانه ای دست طرف های غربی بدهند. 

۳- سران انقلاب نیز گفته های جیمی کارتر را تکرار کردند و اعلام نمودند این امداد غیبی از طرف خدا بوده و بمانند ابابیل که بر سر سپاه ابرهه فرود آمده خداوند به ما عنایت فرموده و در واقع موضوع حمله ی هواپیماهای روسی را علنی نکردند.  

منبع: سند منتشر شده شماره 3674 ویکیلیکس مکاتبات افشا شده پنتاگون تاریخ 27 آوریل 1980

 پاسخ

 با دیدن این شبهه و پس از بررسی آن، از اینکه از هر موضوعی برای دروغ‌پردازی، شبهه‌افکنی و شایعه پراکنی استفاده می شود، بسیار تعجب کردم.  این شایعه چند سال پیش بدون استناد به هیچ منبعی منتشر شده بود  و به همین دلیل کذب آن، به سادگی قابل حدس بود!   اما اخیرا شایعه  پراکنان، سایت ویکی لیکس را که به زبان انگلیسی است و برای اکثر مردم قابل مراجعه نیست را به عنوان منبع  معرفی کرده اند!!! اما با مراجعه به این سایت و جستجوهای متعدد (از جمله کلمه طبس «tabas»، شماره سندی که بدان ارجاع داده شده «۳۶۷۴») با چنین گزارشی از این سایت مواجه نشدیم.  

علاوه بر اینکه سایت ویکی پدیا نیز در گزارشی از سایت مذکور، واقعه طبس را جزو افشاگری‌های این سایت معرفی نکرده بود  از اینها گذشته، شاهدان عینی واقعه طبس و تاثیر طوفان در آن و نیز مسئولان محلی نیز هنوز هستند که بر این موضوع شهادت میدهند.

ضمن اینکه در روز پس از حادثه نیز طوفان شن شدیدی در همان محل وزیده است!

رئیس جمهور وقت آمریکا، لغو عملیات را بدون درگیری و صرفا یک تصادف خواند و مقامات ارشدی مانند فرمانده عملیات نیز، طوفان شن را عامل اصلی شکست عملیات "پنجه عقاب" دانستند!

افسر ارشد پزشکی عملیات در خاطره ای به صراحت طوفان شن را دلیل شکست گروهش می داند که فیلم آن موجود است.

 در فکت شیت بخش پشتیبانی تاریخی نیروی هوایی آمریکا نیز طوفان گرد و خاک غیر منتظره دلیل حادثه بیان شده است! صفحه ۲۲ بخش عملیات های آب و هوایی دکترین نیروی هوایی آمریکا نیز طوفان شن، تنها دلیل شکست عملیات و بعنوان یکی از درسهای این بخش شناخته شده است!
 

نکته دیگر اینکه با فرض پذیرش نقش شوروی، این ماجرا بهترین فرصت تبلیغاتی برای هر دو طرف بود تا از آن بهره تبلیغاتی ببرند؛ آمریکاییها مظلومیت خود را تبلیغ کنند و روسها قدرت و دست بالای نظامی خود را در زمان جنگ سرد، به رخ بکشند! اما هیچ کدام اتفاق نیافتاد! و این هیچ منطقی نیست. و عجیب‌تر اینکه آمریکایی‌ها نیز طبق ادعای شبهه افکن هیچ گونه واکنشی نتوانسته‌اند که نشان دهند و روس‌ها بدون هیچ آسیبی بازگشته اند!!
 اما آخرین ادعای شبهه افکن یعنی بمباران روز بعد نیز معلوم البطلان است چرا که بنی‌صدر، خود بارها نسبت به این موضوع و اینکه بمباران به دستور او بوده اقرار کرده است.

 

منبع:

www.yon.ir/KnxGT

موضوع: 
تولیدی: 
بازنشر

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید