سفیر سابق فرانسه: علت توقیف نفتکش‌ها در آب‌های ایران قاچاق سوخت است

سفیر سابق فرانسه: علت توقیف نفتکش‌ها در آب‌های ایران قاچاق سوخت است
سفیر سابق فرانسه: علت توقیف نفتکش‌ها در آب‌های ایران قاچاق سوخت است

فرانسوا نیکولو: توقیف نفتکش خارجی در آبهاي ايران به هیچ وجه با ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی در جبل الطارق شباهت ندارد.

 

 از نظر سفیر سابق فرانسه در تهران، مبارزه با قاچاق سوخت علت توقیف اخیر نفتکش خارجی بوده است و این ماجرا به هیچ وجه با ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی در واکنش به توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق شباهت ندارد.

شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: ایران اعلام کرد در روز چهارشنبه یک نفتکش خارجی را در آب های سرزمینی خود توقیف کرده است. ملیت این شناور هنوز اعلام نشده است. این سومین کشتی توقیف شده در کمتر از یک ماه اخیر بوده است. ایران به قاچاق سوخت توسط این کشتی به مقصد یک کشور عربی ظنین است.

 

مجری از فرانسوا نیکولو سفیر سابق فرانسه در تهران پرسید: ایران هر روز خبری را منتشر می کند، یک روز از کاهش تعهدات خود نسبت به توافقنامه هسته ای می گوید و روزی دیگر درباره عبور و مرور در خلیج (فارس). آیا تهران به امید اقدام اروپایی ها در قبال تحریم های آمریکا به اعمال فشار مبادرت می کند؟

نیکولو پاسخ داد: نه. این مسئله بسیار متفاوتی است. مسئله ایران، مسئله ای پیچیده و دشوار است. ایران با اعمال فشار در پاسخ به فشارهای آمریکا، اروپا را گروگان گرفته و عملا استراتژی خطرناکی را در پیش گرفته است. از طرف دیگر این اولین اتفاق از این دست نیست. ایرانی ها کشتی ای را توقیف کرده اند که در حال قاچاق بنزین بوده است. قاچاق بنزین در ایران بازار بسیار خوبی است. بنزین در ایران با قیمتی به ارزش حدود یک دهم یورو عرضه می شود. به طور قطع قاچاق بنزین در این کشور تجارت فوق العاده ای است. بنزین به کشورهای همسایه مثل عراق، ترکیه، افغانستان، پاکستان و شاید سایر کشورها که این نوع سوخت را با قیمت بالاتری عرضه می کنند، قاچاق می شود. ظاهرا ماجرای توقیف این کشتی با مسئله قاچاق مرتبط بوده است.

مجری پرسید: پس به نظر شما ماجرای توقیف این نفتکش به توقیف نفتکش انگلیسی در پاسخ به توقیف کشتی ایرانی در آب های جبل الطارق شباهتی ندارد و با مسئله قاچاق سوخت مرتبط بوده است. این طور نیست؟

نیکولو پاسخ داد: بله. این مورد با مسئله توقیف کشتی انگلیسی که در پاسخ به توقیف کشتی که در اختیار ایران قرار داشت و در حال انتقال دو میلیون بشکه نفت احتمالا به مقصد سوریه بود، شباهتی ندارد و موردی کاملا متفاوت است. قوانین اروپایی ها در آب های اروپا اعمال می شود و این قوانین صدور نفت به سوریه را منع می کند. این مسئله مهمی است. آمریکا پشت دعوای بین انگلیس و ایرانی ها قرار دارد. دو شناور دیگر نیز در رابطه با قاچاق متوقف شده اند. البته این کشتی ها کوچک بوده و از این رو میزان سوختی که با خود حمل می کردند، بسیار ناچیز بوده است. اگر این مسئله تایید شود، می توان گفت که این ماجرا مسئله چندان مهمی نیست و به استراتژی ایران و موضع گیری این کشور در رابطه با بحران بزرگ هسته ای که به تنش بین این کشور و آمریکا منتهی شده و اروپا را به نوعی به گروگان گرفته است، ارتباطی ندارد.

 

منبع:

www.yon.ir/YRUoB

موضوع:

تولیدی: 
بازنشر

افزودن دیدگاه جدید