جنگ‌افزارهای فرانسوی چه سهمی در کشتار یمنی‌ها دارند؟

جنگ‌افزارهای فرانسوی چه سهمی در کشتار یمنی‌ها دارند؟
جنگ یمن

جنگ تحمیلی رژیم سعودی علیه یمن از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ آغاز شده و هنوز ادامه دارد. این جنگ که با حمایت سیاسی، تسلیحاتی و مشارکت محدود آمریکا، فرانسه، انگلیس و مشارکت مستقیم امارات عربی متحده (و برخی کشورهای دیگر مانند سودان) در قالب «ائتلاف عربی»‌ و به رهبری رژیم سعودی آغاز شد، تاکنون چند هزار یمنی را به کام مرگ کشانده است.
گزارش ۱۵ صفحه‌ای افشا شده از سوی اداره اطلاعات نظامی فرانسه (که در تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۵ به ریاست‌جمهوری فرانسه ارائه شد) لیست تسلیحات پیشرفته‌ای که طی قراردادهای متعدد از سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ توسط دولت پاریس به رژیم‌های سعودی و امارات عربی متحده فروخته و علیه مردم یمن در جنگ تحمیلی به‌کار گرفته شده را نام می‌برد.
توپخانه‌های سزار (CAESAR)
توپخانه خودکِششی «سزار» برای بمباران اهداف مختلف در بُرد ۴۲ کیلومتری است، توسط شرکت نظامی و تماما دولتیِ «نِکستِر» واقع در شهر «روآن» تولید می‌شود. طبق آمار ارائه شده از سوی اندیشکده تحقیقات صلح بین‌الملل در استکهلم (SIPRI) از سال ۲۰۱۰ تا کنون دولت فرانسه ۱۳۲ دستگاه توپخانه سزار به رژیم سعودی فروخته است. طی ماه‌های آینده نیز قرار است حداقل ۱۲۹ دستگاه از این توپخانه‌ها (تا سال ۲۰۲۳) به سعودی‌ها تحویل شود.
تانک‌های لوکلرک (LeClerc)
 طبق داده‌های آژانس اطلاعات نظامی فرانسه، ۷۰ دستگاه تانک پیشرفته «لوکلِرک» در جنگ تحمیلی ائتلاف سعودی علیه یمن به‌کار گرفته شده‌اند.
غلاف داموکلس (Damocles Pod)
 که برای جنگنده‌های چندمنظوره به‌کار رفته و توسط کمپانی نظامی «گروه ثالِس» در پاریس تولید می‌شود. این افزونه‌ها، وظیفه شناسایی، ردیابی، قفل کردن روی اهداف و همچنین کنترل تسلیحات هدایت‌شونده را برعهده دارند که به قسمت زیرین جنگنده‌ها متصل می‌شوند.
موشک‌های شاهین سیاه (Black Shaheen)
در اسناد افشا شده آمده است که نیروی هوایی امارات، موشک‌های هدایت‌شونده «شاهین سیاه» تولید مشترک فرانسه و بریتانیا و موشک‌های «AASM» ساخت فرانسه را برای استفاده در جنگ تحمیلی علیه یمن خریداری کرده است.
ناوچه‌های کلاس لافیت و باینونا (La Fayette & Baynunah)
از بهار ۲۰۱۵ تا کنون، کشتی‌های جنگی ائتلاف سعودی از جمله دو فروند از ناو مذکور، به بهانه اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در ممنوعیت ارسال تسلیحات به یمن، محاصره دریایی همه‌جانبه‌ای را علیه این کشور آغاز کرده و در حقیقت مانع رسیدن هرگونه محموله کمک‌های انسان‌دوستانه از جمله غذا، دارو و سوخت به ۲۰ میلیون یمنی شدند.
تداوم فروش تسلیحات فرانسوی به ائتلاف سعودی
در تاریخ سی‌ام اکتبر ۲۰۱۸ بود که فلورنس پارلی (وزیر دفاع فرانسه) طی گفت‌وگو باشبکه BFMTV تاکید کرد: «ما در حال حاضر هیچ مذاکره‌ای (برای فروش سلاح) به سعودی‌ها نداریم». اما اسناد آژانس اطلاعات نظامی فرانسه نشان می‌دهد که در همان زمان دولت پاریس مشغول رایزنی با مقامات ریاض جهت نهایی‌کردن جزئیات قراردادهای نظامی تا سال ۲۰۲۳ بود.
طبق آمار سازمان ملل تا کنون حداقل ۸۳۰۰ غیرنظامی شامل ۱۲۸۳ کودک جان باخته و یکی از «وخیم‌ترین بحران‌های بشری در جهان» پدید آمده است./
فارس (خلاصه شده)

افزودن دیدگاه جدید