کسری بودجه فرانسه به چهل میلیارد یورو رسید

کسری بودجه فرانسه به چهل میلیارد یورو رسید
اقتصاد

به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، کسری بودجه فرانسه در آخر ماه مارس، هفت میلیارد و 600 میلیون یورو در مقایسه با همین ماه در سال گذشته میلادی افزایش یافت و بر این اساس، به چهل میلیارد و 700 میلیون یورو رسید.
سازمان حساب های عمومی فرانسه که وظیفه تدوین و اجرای بودجه دولتی این کشور را بر عهده دارد، ضمن انتشار این آمار اعلام کرد: تا 31 ماه مارس میزان هزینه های دولت فرانسه به 75 میلیارد و 200 میلیون یورو و میزان برداشت از درآمدها نیز به 15 میلیارد و 700 میلیون یورو رسید.
از سویی دیگر، میزان درآمدهای فرانسه نیز در پایان ماه مارس به 65 میلیارد و 700 میلیون یورو رسید که این رقم در مدت مشابه سال 2018، 76 میلیارد و 200 میلیون یورو بود.
در سال 2017 که امانوئل مکرون به عنوان پیروز انتخابات ریاست جمهوری پا به کاخ الیزه گذاشت، امیدهای طبقه فقیر و متوسط به او زیاد بود.
در عرصه داخلی فرانسه، بر خلاف جهان خارج، احساسی مخلوط از خوشبینی و انتظار و بدبینی پیروزی مکرون را همراهی می‌کرد. او دو ماه بعد از راه یافتن به الیزه، با پیروزی جنبش هوادارانش در انتخابات مجلس انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را شروع کرد، با این وعده که کیفیت زندگی شهروندان ارتقا یابد.
درآمد سرانه فرانسوی‌ها از سال 2007 (شروع بحران مالی جهانی‌) تا کنون کمترین افزایشی نیافته، بیکاری 9 درصد و در میان جوانان بسیار بیشتر است و نظام آموزشی پاسخگوی نیازهای اقتصادی و ارتقای موقعیت شهروندان نیست.
در مجموع بخش‌های کثیری از اقشار میانی و پایینی جامعه حالا مدت‌هاست که احساسی از ناامنی شغلی و مالی و اجتماعی دارند و چشم‌اندازهای مثبتی برای آینده نمی‌بینند.
از سویی دیگر، ادامه تظاهرات و اعتراض های مخالفان سیاست های اقتصادی مکرون که به جلیقه زردها شهرت یافته اند، به چالشی بزرگ برای کاخ الیزه تبدیل شده است و هر روز دامنه آن گسترش می باید./
ایرنا

افزودن دیدگاه جدید