آبرو

دولت مستکبری که همیشه نسبت به انتخابات و دموکراسی در کشورهای مخالف خود، ژست نصیحت و دخالت به خود می‌گرفت و از این بهانه برای تضعیف و حتی براندازی، استفاده می‌کرد اکنون گرفتار وضعیت شرم‌آوری در انتخابات خود شده است که تبعات رسواکننده و خجالت‌آورش همچنان ادامه دارد و فعلاً پایانی برای آن متصور نیست.
دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور فعلی آمریکا به صراحت، نظام انتخاباتی این کشور را فاسد نامید که به راحتی، امکان بروز تخلف و تقلب را فراهم می‌کند. وی ادعا کرده است که رأی‌ها غیرقانونی و تقلب که در قالب آرای پستی، وارد فرایند شمارش آرا شدند، سبب از دست رفتن برتری او شد و اگر چنین اتفاقی نمی‌افتاد، او به راحتی برنده می‌شد؛ همان‌گونه که در ایالت‌هایی مثل کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و جورجیا  اتفاق افتاد. ترامپ، اعضای حزب رقیب خود یعنی دموکرات‌ها را متهم کرد که قبل از انتخابات، با نظرسنجی‌های جعلی و دروغین، افکار عمومی را تخت تأثیر قرار دادند و در روز انتخابات، با واردکردن ده‌ها میلیون رأی پستی، توانستند روند انتخابات و نتایج آن را تغییر دهند. ترامپ همچنین مدعی است دموکرات‌ها مانع ورود ناظران انتخاباتی ستاد او به مراکز شمارش آرا می‌شوند چون می‌خواهند آرای ما را بدزدند! وی با بیان اینکه دو میلیون و هفتصد هزار رأی او را باطل کرده‌اند یا به نام رقیب او ثبت‌کرده‌اند، تأکید کرد این اولین بار در تاریخ آمریکا است که با چنین تخلف گسترده‌ای مواجه می‌شویم.[1] [2]
نکته‌ی مهم این که این سخنان ترامپ با سانسور برخی رسانه‌های آمریکایی مواجه شد و شبکه‌هایی مثل «سی‌بی‌اس»، «ای‌بی‌سی» و «ان‌بی‌سی» این سخنان را به طور کامل قطع کردند. شبکه‌های اجتماعی مشهوری مثل توئیتر و فیسبوک نیز از انتشار سخنان ترامپ درباره‌ی تقلب در انتخابات آمریکا ممانعت کردند که منجر به انصراف هواداران ترامپ از ادامه‌ی حضور در این شبکه‌ها و کوچ به شبکه‌های اجتماعی دیگری شده است.
از سوی دیگر، برخی نهادهای حکومتی و اعضای حزب دموکرات، سعی می‌کنند تا انتخابات آمریکا را سالم و قانونی معرفی کنند و چنین رفتارهایی را تقبیح و آن را ناشی از قدرت‌طلبی ترامپ و حزب جمهوری‌خواهان، وانمود نمایند تا از این رهگذر، مانع از آبروریزی بیشتر آمریکا در مقابل چشم جهانیان گردند! حقیقت این است که در شرایط فعلی، اگر تقلب در انتخابات آمریکا اثبات شود، آبرویی برای نظام حاکم بر این کشور باقی نخواهد ماند و اگر اثبات نشود، رئیس‌جمهور این کشور، بی‌آبرو خواهد شد که نشان از گرفتارشدن در یک باتلاق خودساخته است.
در طول سالیان طولانی، رژیم ایالات متحده دائماً سعی می‌کرد تا ساز و کار سیاسی خود را بهترین معرفی کند و خود را در قالب یک الگوی تمام‌عیارِ دموکراسی، آزادی و حق شهروندی جا بزند و تجلی و نماد این ادعا را حاکمیت دموکراسی از طریق برگزاری انتخابات سالم، معرفی نماید، اما باطن واقعی و چهره‌ی حقیقی آمریکا، بیرون زده شد و در مقابل دیدگان مردم جهان قرار گرفت. این انتخابات، نه فقط در پای صندوق رأی و در مرحله‌ی شمارش آرا سبب شرمساری گشت، بلکه از همان مناظره‌ی اولی که میان بایدن و ترامپ برگزار شد، سبب خواری و بی‌آبرویی شد؛ به طوری که رئیس شورای روابط خارجی آمریکا آرزو کرده بود ای کاش دنیا این مناظره را ندیده باشد چون در غیر این‌صورت، آبروی باقی مانده از آمریکا را خواهد برد!
به ترتیب، اتفاقات اخیر در آمریکا یک بار دیگر، موضوع افول حتمی و قطعی این دولت مستکبر را به اذهان جهانیان متبادر می‌کند و اینکه آمریکا دیگر صلاحیت اظهارنظر و گرفتن ژست‌هایی مبتنی بر نصیحت و دخالت درباره‌ی انتخابات دیگر کشورها را نخواهد داشت؛ همان‌طور که از نگاه متفکران دنیا تا به حال هم چنین صلاحیتی را دارا نبود. 

پی‌نوشت:
[1] ترامپ: این یک سیستم انتخاباتی فاسد است
[2] ترامپ: 2.7 میلیون از آرای من را حذف کردند!

تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید