بعد از انتخابات آمریکا، اظهار نظرها در مورد آینده‌ی آمریکا در برخورد با ایران مختلف است. بعضی اعتقاد دارند که با پیروزی بایدن، فشارها کمتر می‌شود و راه برای مذاکرات تسهیل می‌گردد. بعضی نیز اعتقاد دارند بایدن و ترامپ، تفاوتی بایکدیگر ندارند و ترامپ، چهره‌ی واقعی و بی‌روتوش آمریکا را نشان می‌دهد، اما بایدن برعکس با چهره‌ای نقاب دار، وارد عرصه‌های بین‌المللی بالاخص با ایران می‌گردد. اما واقعا ما به‌جای احتیاج به بایدن، بیشتر به همت و تلاش مسئولان نیاز داریم.
اما نکته‌ی مغفول، رویکرد و سیاست کلان دو کشور در مقابل یکدیگر است. آمریکا، انقلاب اسلامی ایران را مانعی بزرگ برای رسیدن به منافعش در منطقه می‌داند و از طرفی ایران نیز تنها مسیر برای پیشبرد فرهنگ انقلاب اسلامی را مبارزه با استکبار و آمریکا می‌داند. لذا این تنها خیال بافی است که ما تصور کنیم با آمدن بایدین راه برای تفاهم و مذاکره تسهیل می‌گردد.
" آنتونی بلینکن" مشاور سیاست خارجی بایدن، هدف دولت او را ایجاد اجماع برای فشار موثرتر و انزوای ایران می‌داند. بلینکن می‌گوید: «ما از برجام به عنوان پلتفرمی استفاده خواهیم کرد که با فشار بیشتر، ایران منزوی‌تر می‌شود.» همچنین "جیک سولیوان" دستیار بایدن می‌گوید: «ایرانی‌ها باید واقع بین‌تر باشند!. تصور کاهش تحریم‌ها بدون مذاکره بر سر موشک‌های ایران غیرعملی است.» [1]
با این وجود، آنچه مهم است اینکه نمی‌توان نگاهی خوشبینانه به انتخابات آمریکا داشت، چون نگاه کلان آمریکا به ایران، حذف انقلاب اسلامی است. لذا تحلیل ما در مواجهه و برخورد با آمریکا باید ایستادگی و مقاومت در برابر آنها باشد و با این نگاه است که مقام معظم رهبری، در مقام تحلیل انتخابات آمریکا فرمودند: «هرکس رئیس‌جمهور آمریکا بشود، روی سیاست ما تأثیری ندارد.» [2] دیدگاه مقام معظم رهبری را می‌توان از دو بعد تحلیل کرد:
1ـ تعیین تکلیف با هر دو کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا که نمی‌توانند سیاست جمهوری اسلامی را تغییر دهند و تغییر ایران و سیاست‌های اصولی آن ممکن نیست.
2ـ تغییرات باید در درون کشور با همت و تلاش مسئولان اتفاق بیفتد و از خارج نباید انتظار تحولی خاص را داشت و دلیل اصلی این گرانی‌ها و مشکلات را داخلی بیان می‌دارند. لذا خط بطلانی بر دیدگاه کسانی می‌کشند که انتظار انتخاب بایدن را داشتند. به‌گونه‌ای فضای داخلی را در مسائل جاری اقتصادی ایران شرطی کرده بودند.
در نتیجه جای هیچ تردیدی نیست که دشمن، یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه کشورمان ایجاد کرده است و منتظر به زانو درآمدن و شکست انقلاب اسلامی ایران است و طبیعتا در خارج و داخل کشور کسانی هستند که برای تسهیل این امر تلاش می‌کنند و با هر ضربه‌ای که دشمن ایجاد می‌کند، خوشحالی خود را ابراز می‌دارند. اما باید بدانیم که در رأس هرم ایجاد تحریم و موانع اقتصادی برای کشورمان، دولت امریکا قرار دارد و هرگونه دل بستن به آن نوعی آب در هاونگ کوبیدن و اعتماد به ریسمان پوسیده‌ی آنها است. لذا با آمدن و رفتن فردی در کاخ سفید نه باید خوشحال بود و نه ناراحت، بلکه خوشحالی کشور زمانی است که قدرتمند شویم و در مقابل دشمنان با سری بالا و تمام قد بایستیم، تا دشمن از وجود هرگونه سستی و رخوت و وادادگی مأیوس گردد.

پی‌نوشت:
1). روزنامه خراسان(https://w57.ir/3ZE)
2). بیانات به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص)(1399/8/13)

تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید