ماجرای دختر آبادانی

چند وقتی است ماجرایی در رسانه‌های داخلی و خارجی تبدیل به سوژه خبری شده و بسیاری از افراد بابیان وجوه مختلف آن سعی در تشویش اذهان عمومی دارند. ماجرا در مورد درگیری دختر آبادانی با یک خانواده و حضور حراست پالایشگاه نفت آبادان در این درگیری می‌باشد.[1] روایت‌های مختلفی که از این درگیری شده است زمینه تشتت و بدفهمی را برای بسیاری از افراد فراهم نموده؛ اما چه چیز باعث این شد که این درگیری خانوادگی، تبدیل به یک بمب رسانه‌ای شود و در رسانه‌های داخلی و خارجی به سوژه اول و یکی از مهم‌ترین اخبار تبدیل گردد.[2]شاید به‌جرئت بتوان گفت مهم‌ترین عامل این گسترش سریع رسانه‌ای، فیلمی بود که از این درگیری ضبط شد. فیلمی که در آن دختری را با صورت خونین و در میان ضرب‌وجرح دیگران نشان می‌دهد.
فیلمی که بشدت مورد استقبال رسانه‌های غربی قرار گرفت و آن را نمونه‌ای از برخورد حراست پالایشگاه نفت با مراجعه‌کنندگان عادی قلمداد نمودند؛ اما شیطنت رسانه‌های غرب در این بود که حکومت را حامی این ضرب‌وجرح و این جنایت‌ها معرفی کردند و با ایجاد تشویش در اذهان عمومی زمینه بدبینی را نسبت به حاکمیت جمهوری اسلامی فراهم آوردند. در شرایط اخیر اقتصادی و باوجود تحریم‌ها و ویروس کرونا و هزاران مشکلی که در عرصه‌های مدیریتی اقتصادی و فرهنگی داریم نارضایتی‌ها حقیقتاً بالاست. نارضایتی‌هایی که مردم به خاطر تأمین سخت معیشتشان و یا به خاطر بی‌کفایتی برخی مدیران ابراز می‌نمایند. حال در این شرایط می‌بایست با ایجاد یک جرقه و یک عامل محرک قوی، زمینه اعتراضات را فراهم نمود. این‌گونه جریان‌سازی‌های خبری دقیقاً در همین راستا صورت می‌پذیرند.
فرقی ندارد که این دختر آبادانی آیا با کاتر پسر جوان را زخمی کرد یا این‌که پسر جوان از درب پشتی منزل فرار کرد و یا هزار روایت دیگری که از این ماجرا می‌شود.[3] این‌گونه روایت‌ها محور اصلی نیست بلکه محور اصلی این جریان، همین موج‌سواری رسانه‌ای در جهت ناراضی سازی مردم و بدبینی آنان نسبت به حاکمیت است. استکبار جهانی وضعیت سخت معیشتی مردم ایران را می‌داند و نیز می‌داند که می‌تواند با جریان‌سازی‌های خاص رسانه‌ای زمینه اعتراضاتی را فراهم نماید. اعتراضاتی که در سال هزار و سیصد و نودوشش، در سال هزار و سیصد و نودوهفت و در سال هزار سیصد نودوهشت تکرار شد که هرکدام شروعی داشتند. برای مثال شروع و جرقه محرکه اعتراضات سال نودوهشت بحث گرانی‌های بنزین بود. بحثی که موجب آن شد اعتراضات گسترده‌ای در برخی از شهرها شکل گیرد.
حال نیز دشمن فضا را همچون اتاق پر از گازی می‌داند که زمینه منفجرشدن آن با جرقه‌ای کوچک فراهم است. به همین علت در ماجراهایی مانند همین دختر آبادانی سعی در تشویش اذهان عمومی می‌نماید تا بتواند زمینه اعتراضات را فراهم کند. کما اینکه مشاهده کردید در ورای این جریان سازی رسانه‌ای دشمنان بلافاصله به سراغ تجمع سازی و اعتراضات سراسری رفتند و با دعوت مردم به عدم سکوت در قبال این جرم و جنایت‌ها سعی در روبرو کردن مردم با حاکمیت داشتند. سیاست دشمن در فضای رسانه‌ای مشخص و واضح است. باید بدانیم این‌گونه درگیری‌ها جنبه شخصی و خانوادگی دارد امری که در تمام روایت‌های مختلف به آن اشاره‌شده است. جالب است که ضارب و مضروب این اذعان داشته‌اند که این ماجرا یک مسئله خانوادگی بوده و ارتباطی با رسانه‌های بیگانه ندارد؛ اما این‌که رسانه‌های بیگانه این ماجرا را در رسانه‌های خویش به‌صورت گسترده پوشش خبری می‌دهد و سعی می‌کنند تا آن را به نمادی از ظلم و جور حاکمیت علیه ملت تعبیر می‌کنند نکته‌ای است که مردم می‌بایست نسبت به آن هوشیار باشند
 آن چیزی که ما مطمئن هستیم، این است که قوه قضاییه به‌خوبی به این جرائم رسیدگی می‌کند و با گزارش صحیح و به‌موقع زمینه آرامش فکری مردم را فراهم می‌کند. بنابراین می‌بایست با اعتماد به نهادهای قضایی داخلی زمینه را برای سوءاستفاده رسانه‌های غربی از بین ببریم و بدانیم غایت تمام رسانه‌ها ایجاد اغتشاشات داخلی و بدبینی ما نسبت به‌نظام و درنهایت براندازی است. امید است که با نگرش صحیح رسانه‌ای و دقت در انتشار برخی از محتوا زمینه را برای سوءاستفاده دشمن فراهم نکنیم.

 

[1] yun.ir/94vzi8

[2] yun.ir/omrye

[3] yun.ir/2c3kud

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید