کرونا محرم

صدای پای ماه محرم به گوش می‌رسد. ماهی که هر ساله، دلدادگان و دلباختگان فضیلت‌های الهی را به افق‌های بلندتری از معنویت و انسانیت، راهنمایی می‌کند و عیار مسلمانی را در شاگردان مکتب ثارالله (علیه‌السلام) ناب‌تر و خالص‌تر می‌نماید. چه بسیار افرادی که در محافل کوچک و بزرگ از عزای سیدالشهدا (علیه‌السلام) دچار تحول عمیق روحی شدند و مسیر زندگی خود را از سمت و سوی شرارت به طرف هدایت، تغییر دادند و منشأ خوبی‌های فراوانی شدند؛ و این، خاصیت و قابلیت مجالس حسینی (علیه‌السلام) است که کریمانه و سخاوتمندانه به پالایش باطن‌ها وقلب‌ها اقدام می‌کند و شخصیت آنان را به افرادی مفید، اثرگذار و جریان‌ساز تبدیل می‌نماید. این ظرفیت و قابلیت نه فقط در کتاب‌ها و شعارها بلکه در فضای ملموس خارجی هم قابل مشاهده است. مردمان عصر کنونی با چشمان خود، تعداد زیادی از چنین افراد متحول‌شده را دیده‌اند که پای در مسیر جهاد الهی گذاشتند و با الگو قراردادن سالار شهیدان و حماسه‌ی پر رمز و راز کربلا به انسان‌هایی نیکوکار در مسیر دفاع از ارزش‌های انسانی و ترویج آنها تبدیل شدند. با چنین اثرگذاری بی‌نظیر و شگفت‌انگیزی که از مجالس عاشورایی در ایام ماه محرم سراغ داریم، بسیار حیف خواهد بود که به هر دلیلی از فیض آنها محروم شویم.
از سوی دیگر با حقیقت دیگری مواجه هستیم که قابل مسامحه و انکار نیست. این روزها شیوع بیماری خطرناک کووید 19 به دغدغه‌ی اصلی مردم جهان و ایران تبدیل شده است و سفارش‌های فراوانی نیز برای مقابله و قطع زنجیره‌ی آن بیان شده است که کامل‌ترین و جامع‌ترین آنها را از زبان رهبر معظم انقلاب شنیده‌ایم. فقط به عنوان نمونه، می‌توان به این گفتار ارزشمند ایشان اشاره کرد که در روزهای آغازین بروز این بیماری در کشور فرمودند: «یقیناً هر چیزی که کمک کند به سلامت جامعه و عدم شیوع این بیماری، یک حسنه است؛ در نقطه‌ی مقابل، هر چیزی که کمک کند به شیوع این بیماری، یک سیّئه است. خدای متعال ما را موظّف کرده که نسبت به سلامت خودمان و سلامت دیگران، سلامت مردم، احساس مسئولیّت کنیم.»
از کنار هم قراردادن این حقایق متعالی، این نکته به دست می‌آید که هم باید مراسم عزای امام حسین (علیه‌السلام) و شهدای کربلا را با شکوه برگزار کرد و از برکات آن محروم نشد و هم باید رعایت تمام نکات بهداشتی لازم را در دستور کار قرار داد تا ان‌شاءالله سلامت عزاداران و سلامت جامعه، به بهترین شکل ممکن، تأمین و تضمین شود. اگرچه دشمنان اسلام و ایران از حالا به القای شبهات و ایجاد تردیدها مشغول شده و شیطنت همیشگی خود را در مسیر برگزاری عزاداری محرم آغاز کرده‌اند ولی باید توجه داشت همان‌گونه که در شبهای قدر، تلفیقی از مراسم حضوری، تلویزیونی و مجازی را شاهد بودیم که روح و جان مردم را از معارف آرامش‌بخش الهی سیراب و بهره‌مند می‌کرد، در ماه محرم نیز، می‌توان با استفاده از همین ظرفیت‌ها به نشر معارف ناب حسینی (علیه‌السلام) در فضای جامعه پرداخت تا ملت و مملکت ما همچنان به پیروی از مکتب انسان‌ساز و اسلامی، مفتخر و از برکات بی‌پایان آن بهره‌مند باشند.

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید