نماینده

موضوع فرهنگ را باید موتور محرکه و پایه‌ی اصلی هر جامعه دانست که منشأ تمام تحرکات، پایه‌ی تمام اقدامات و عامل اصلی در جهت‌گیری مردم به سوی فضایل یا رذایل اخلاقی قلمداد می‌شود. فرهنگ حاکم بر اجتماع است که افراد آن اجتماع را یا به سمت قله‌های انسانیت، شجاعت و عزت راهنمایی می‌کند یا سبب سقوط آنها در دره‌های حیوانیت، ذلت و نکبت می‌شود. از همین رو، حتی در جوامع غیردینی هم به تقویت فرهنگ مورد نظر سردمداران آن جوامع و ارزشهای مورد نظر آنان، اهتمام و حساسیت ویژه‌ای وجود دارد.
این حقیقت پراهمیت، در کشور عزیزمان ایران نیز جریان دارد؛ چرا که  فرهنگ، همواره با تار و پود ایرانیان گره خورده و عامل اصلیِ حرکت‌های کلان و تاریخ‌سازی مثل وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در سال 1357 بوده است.
از این  رو، پرداختن به این موضوع در سطوح مختلف حاکمیتی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آن چه در ابتدای فعالیت مجلس یازدهم و -به طور خاص- در تشکیل کمیسیون فرهنگی اتفاق افتاد، نویدبخش یک مجموعه‌ی تخصصی و پیگیر به‌منظور حرکت در جهت رفع دغدغه‌های فراوان مردم است. در این میان، انتخاب شخصیت فرهیخته، انقلابی و صاحب تجربه‌ای مثل حجةالاسلام والمسلمین دکتر مرتضی آقاتهرانی به ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم را باید گام مهم و بلندی برای ارتقای جایگاه این نهاد تخصصی در امور فرهنگی کشور دانست. یک تفکر رایج نادرست، در بسیاری از مقاطع، سبب به حاشیه راندن و اهمیت‌ندادن به کمیسیون فرهنگی مجلس شده بود که متأسفانه آثارش را در فرهنگ عمومی کشور، ملاحظه کرده‌ایم. بحمدالله این دیدگاه نادرست در مجلس یازدهم تضعیف شده است و انتخاب یکی از چهره‌های باسابقه در ادوار مختلف مجلس که همواره با تعداد آرای بالایی به مجلس، راه یافته است را باید از نشانه‌های این موضوع دانست.
هر چند هنوز هم جامعه‌ی ایرانی از لحاظ فرهنگ، در سطح بسیار بالا و غیرقابل مقایسه‌ای با دیگر جوامع قرار دارد اما به دلیل حاکمیت دولت روحانی در چند سال اخیر -که غرب‌گرایی، تقریبا در تمام ارکانش موجود است و اصرار بر سند ننگین 2030 فقط یکی از شواهد آسیب‌زدن به فرهنگ، محسوب می‌شود- شاهد بروز برخی نابسامانی‌ها و ناهنجاری‌ها هستیم که اگر فکر عاقلانه و عاجلانه‌ای برای آن نشود، حتما منجر به بروز آسیب‌هایی مخصوصا در نسل جوان ما خواهد شد. این روزها نگاهی به محصولات فرهنگی عرضه شده از مسیرهای قانونی مثل سریال‌های شبکه‌ی نمایش خانگی، سبب ایجاد برخی نگرانی‌ها در تغییر سبک اصیل زندگی ایرانی شده است که لازم است متولیان فرهنگ کشور مخصوصا در کمیسیون فرهنگی مجلس، برای حل آن چاره‌ای بیاندیشند و فطرت و سرشت پاک جوانان ایرانی را از این آلودگی‌ها بزدایند.

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید