در حل آسیب‌های اجتماعی نگاه سیاسی نداشته باشیم

در حل آسیب‌های اجتماعی نگاه سیاسی نداشته باشیم
آسیب اجتماعی

بعضی از آمارها و نتایج آسیب‌های اجتماعی، برای هر کشوری اگرچه محدود باشد، همان تعداد محدود، هم زیاد است. مثل آمار بزهکاری‌های اجتماعی، اعتیاد به مواد مخدر، طلاق، خودکشی و...
در مورد عوامل ایجاد ناهنجاری‌ها اینگونه می‌توان گفت که هرچه عوامل استرس‌زا در یک منطقه بیشتر باشد، به راحتی می‌توان تاثیرات آن را روی افراد منطقه مشاهده کرد. فرد با وجود محدودیت‌ها و همچنین عوامل استرس‌زایی که روی او تاثیرگذار است. انجام هر اقدامی را برای او امکان پذیر می‌کند و ازجمله آثار عوامل استرس‌زا، می‌تواند خودکشی باشد. لذا آنچه که می‌تواند جلوی هر آسیبی را بگیرد و بهترین عامل بازدارنده برای هرگونه آسیب اجتماعی است، پیشگیری می‌باشد. به همین دلیل مسئولین مربوطه بعد از جمع‌آوری جامعه‌ی آماری در مورد آسیبی که تعداد رخداد آن بالاتر از دیگر موارد است به عوامل پیشگیری کننده‌ی این آسیب بپردازند. برای مثال مسئولین با شناسایی، عوامل و بسترهایی که اقدام به خودکشی را فراهم کرده است، برنامه‌ریزی‌ خود را به آن سمت سوق دهند.
البته باید خاطر نشان کرد که طبق گفته‌ی مسئولین تعداد آمار خودکشی در ایران به مراتب بهتر از دیگر کشورهای جهان است. بر همین اساس «سید حسن موسوی چلک» رئیس انجمن مددکاری کشور با بیان اینکه موارد منجر به فوت خودکشی در ایران براساس خلاصه سالنامه آماری سال گذشته (96)، پزشکی قانون ۵.۷ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بوده است، می‌گوید: میانگین جهانی خودکشی بین ۱۲ تا ۱۴ نفر و رتبه ایران حدود ۱۵۴ جهان است. [1] به همین دلیل مسئولین مربوطه روند اقدام به خودکشی در ایران را نسبت به جهان نگران‌کننده ندانسته و حتی در بعضی استانها شاهد کاهش میزان خودکشی هستیم که این روند باید در تمام نقاط کشور تسری یابد. 
با توجه به نظرات مسئولین در مورد عوامل ایجاد خودکشی چند مقوله را باید در نظر گرفت:
1ـ سطح سواد هرچه سطح سواد و رشد علمی در مناطق حادثه خیز بیشتر باشد، روند گرایش افراد به خودکشی کمتر است.
2ـ رفع معضل بیکاری بالاخص در مورد مردان
3ـ بالا بردن سطح فرهنگی جامعه و آشنایی خانواده‌ها با مسائل روانشناسی بالاخص در مورد زوج‌هایی که تازه ازدواج می‌کنند.
با توجه به اتفاقات خودکشی و خودسوزی که در چند وقت گذشته در کشور اتفاق افتاده است، با واکاوی در مورد علت این حوادث، بحث بیکاری و سطح فرهنگی و اجتماعی افراد به چشم می‌آید. لذا با توجه به ظرفیت‌های موجود در کشور، مسئولان باید به آسیب‌هایی که منجر به این حوادث می‌گردد، بیشتر توجه داشته باشند و با رفع این مشکلات از آسیب‌های پیش رو جلوگیری به عمل آورند.
البته با اینکه در مباحث بالا به این نکته توجه داده شده است که این حوادث باید به کمترین مورد با توجه به غنای فرهنگ دینی و ملی کشور باشد ولی در مواردی که اتفاق می‌افتد، نباید از آب گل آلود ماهی گرفت. بعضی افراد معاند فقط منتظر هستند که اتفاقی در کشور رخ دهد که از کاهی کوهی بسازند. لذا اگرچه اتفاقات اخیر خودکشی و خودسوزی ناگوار و دلخراش است اما بجای سیاه نمایی دنبال چاره‌ی کار باشیم و اینگونه نباشد با هر اتفاقی کل نظام و حکومت را مقصر جلوه دهیم، درحالی که بسیار از این اتفاقات ریشه در مسائل فرهنگی و روانی شخصی فرد دارد. براین اساس در اینگونه آسیب‌های اجتماعی تا آنجا که مربوط به دولت و نهادهای حکومتی است، پیشنهاد ما پیشگیری و ایجاد زیرساختهای آموزشی و کاربردی برای جلوگیری از این آسیب‌ها است و در مسائل شخصی و فردی نیز توجه بیشتر خانواده‌ها به مسائل فرهنگی دینی و ملی خودمان است که توجه به این ظرفیتها می‌تواند جلوی بسیاری از آسیب‌هایی که منجر به خودکشی می‌شود را بگیرد و حتی تقویت مبانی دینی نقش موثری در جلوگیری از خودکشی محسوب می‌شود.

پی‌نوشت:
1). ایسنا (https://w57.ir/Jx2)

تولیدی: 
تولیدی

افزودن دیدگاه جدید