صحبت از اقدام بیوتروریستی در رابطه با شیوع و گسترش کرونا را، با توجه به برخی زمینه‌ها و شواهد می‌توان مورد اعتنا قرار داد، از این منظر می‌توان سخنان وزیر دفاع پیشین ایالات متحده و رئیس وقت بانک جهانی را نیز مورد پروا قرار داد، "رابرت مک نامارا" در سخنرانی خود در سال 1979 در رم ایتالیا، افزایش بیش از حد جمعیت دنیا را بزرگترین مانع پیشرفت اقتصادی و اجتماعی در جهان دانست و اظهار داشت امروز وظیفه ما این است که مانع از رسیدن جمعیت جهان به ده میلیارد نفر بشویم و در جهت جلوگیری از این اتفاق دو راه پیش روی ما وجود دارد:
1: کاهش زاد و ولد
2: افزایش مرگ و میر
که به دو صورت می توان به این مقصود دست پیدا کرد؛ جنگ و بیماری. این سبک از سخنان آمریکایی‌ها می تواند بیان کننده شیوه و نوع هدف گذاری واشنگتن در چهار دهه پیش باشد، زمانیکه در کنار این اظهارات سبقه ایالات متحده در مورد بهره‌گیری از سلاح‌های ممنوعه و حتی کمک به رژیم صدام که در جنگ تحمیلی علیه ایران برای کشتار مردم و افراد غیر نظامی از سلاح‌های ممنوعه شیمیایی استفاده نمود احتمال مشارکت ایالات متحده در اقدامات بیوتروریسم و حملات بیولوژیکی را تقویت می کند.
از همین رو سخنان بیل گیتس در رابطه با خطر بیوتروریسم در سال‌های گذشته از آن جهت که خطر بیوتروریسم را حتی بیشتر از خطر جنگ هسته‌ای شمرده بود قابل اعتناست چرا که ایشان از احتمال فراگیر شدن بیماری ناشناخته‌ای شبیه آنفولانزا در آینده سخن گفته بود، که قادر است جان بیش از سی میلیون انسان را بگیرد. این صحبت‌ها در حالیست که آمریکا تحقیقات و سرمایه گذاری زیادی روی این مسئله داشته است و آزمایشگاه‌های سری و فوق تخصصی بیولوژیکی نظامی در آسیا و در منطقه در حال فعالیت هستند. اما در رابطه با معضل کرونا آنچه در حال حاضر توسط مقامات چینی و روسیه مطرح می‌شود انجام حمله بیوتروریستی توسط ایالات متحده در قالب پروژه ویروس کروناست، از طرفی دیگر حتی «اورلی لوی ابکاسیس» عضو کنست رژیم صهیونیستی و گزینه وزارت بهداشت این رژیم، ویروس کرونا را یک جریان "ترور بیولوژیک" دانسته و می‌گوید:«این (کرونا) نتیجه خوردن سوپ خفاش نیست بلکه به‌نوعی ویروس آزمایش‌شده و ساخته‌شده است.» 
پیش از آن نیز "دنی شوهام" مقام پیشین اطلاعاتی رژیم صهیونیستی کرونا را طراحی‌شده در آزمایشگاه‌ها‌ و انتشار آن را عمدی دانسته بود.
البته پزشکان زیادی نیز با توجه به خصوصیات این ویروس و باتوجه به نوع انتشار و گستردگی شیوع این ویروس از ساختگی بودن این ویروس سخن گفته بودند.
اما در کنار همه این مسائل، انگیزه سیاسی خاص ایالات متحده نیز می تواند عامل دیگر تقویت کننده این فرضیه باشد. چرا که با توجه به پیشرفت بسیار سریع چین در عرصه اقتصادی و به تبع آن در عرصه نظامی که منجر به گسترش نفوذ این کشور در جهان شده است به عنوان یک خطر جدی توسط ایالات متحده تلقی می شود. از اینرو شاهد هستیم که در سند امنیت ملی آمریکا نیز از چین به عنوان تهدیدی در قبال ایالات متحده نام برده می‌شود و از طرفی دیگر تحرکات ایران در منطقه خاورمیانه علیه منافع واشنگتن و هم پیمانانش و افزایش دامنه نفوذ جمهوری‌اسلامی و محور مقاومت در منطقه باعث شده تا جمهوری اسلامی نیز ذیل عنوان تهدیدات واشنگتن قرار گیرد، از طرفی تهدیدات واشنگتن علیه پکن در عرصه تجاری و علیه تهران در عرصه نظامی نیز حاکی از انگیزه لازم ایالات متحده برای ضربه زدن به منافع این دو کشور با استفاده از ابزارهای گوناگون می تواند باشد.
از همین رو مقام معظم رهبری نیز در فرمان خود به رئیس ستاد کل نیروی های مسلح از احتمال حمله بیوترویستی سخن می گوید. البته به عقیده من ایشان بر خلاف مقامات پکن و مسکو حتی در برخورد با دشمن نیز از مسیر عدالت خارج نشده و از احتمال حمله بیوتروریستی سخن می‌گوید و این مقوله را امری قطعی و مسلم تلقی نمی‌کند علی رغم شواهد مختلفی که در این زمینه تقویت کننده این فرضیه هستند. ولی از طرفی دیگر برخی غربزدگان داخلی بلافاصله پس از مطرح شدن چنین فرضیاتی آنرا توهم توطئه تلقی می کنند. گرچه در این زمینه حتی مقامات ایالات متحده نیز نتوانستند احساس خود را نسبت به این مسئله بپوشانند، و حتی خوشحالی خود را در زمینه درگیر شدن ایران و چین نسبت به این مسئله بیان کردند، در این زمینه رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی گفت کرونا ویروس کاری با ایران کرده که تحریم‌های آمریکا نکرده است: متوقف کردن صادرات غیر نفتی (ایران). 
اما در زمینه درگیری کشورهای غربی با این ویروس و حتی خود ایالات متحده باید گفت که تاریخ ثابت کرده که حتی چاقو میتواند دسته خود را نیز ببرد. در زمینه تولید ویروس استاکس‌نت توسط ایالات متحده و رژیم صهیونیستی در طول سال های 2005 تا 2009 برای اختلال در کارکرد برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران، گرچه این ویروس برای مختل کردن چرخه برنامه هسته‌ای طراحی شده بود ولی پس از گسترش و انتشار این ویروس، حتی برخی سیستم‌های موجود در کشورهای غربی از جمله آلمان را آلوده نمود لذا احمقانه به نظر میرسد اگر کشوری قصد ضربه زدن و درگیر نمودن ساختار خود را در چارچوب یک حمله بیوتروریسمی داشته باشد اما باید گفت همواره اتفاقات و رخ دادها مطابق با پیش‌بینی‌ها نخواهد بود گرچه آسیب دیدن اقتصاد اروپا و درگیر شدن این منطقه نیز از جهاتی می‌تواند برای آمریکا سودمند باشد، در این زمینه به قول یکی از مقامات محلی آلمان می‌پردازم که می‌گوید خدا نمی‌تواند آمریکایی باشد و تمامی اتهامات مطرح شده علیه واشنگتن، توهم توطئه.
در آخر سخن، باید گفت با توجه به مسائلی که در این کوتاه سخن بدان پرداختم فرضیه توطئه آمریکایی و حمله بیوتروریسم امری محتمل است و مطرح کردن عناوینی چون توهم توطئه برای این مسئله، اظهار نظری جانبدارانه و دور از انصاف است. چرا که با توجه به شواهد موجود نمی‌توان فرضیه و احتمال اقدام به حمله بیوتروریستی را نفی نمود بلکه حداقل باید آنرا به عنوان یک احتمال مورد اعتنا قرار داد.

 

موضوع: 
تولیدی: 
تولیدی

مطالب مرتبط


پربازدیدترین‌ها

افزودن دیدگاه جدید